Firmamız LYSON Arıcılık Şirketi 1995 yılında kurulmuştur. O günden bu yana arıcılık ekipmanları üretimi yapmaktayız. Avrupa pazarında bu sektördeki en büyük şirketlerden biriyiz. Altı farklı ebattaki strafor kovanların üretiminde uzmanız. Wielkopolski, Ostrowski, Langstroth, Dadant, Apipol ve Warşova. Ürün zincirimizi kademeli olarak genişletiyoruz ve herhangi bir siparişe uyum sağlayabiliyoruz. Uzun yıllara dayanan deneyimimiz sayesinde bal süzme makineleri, şişeleyiciler, kremalar, sır alma tezgahları gibi arıcılık ekipmanlarının üretiminde öncü olduk. Teknolojik gelişme ve pazardaki değişiklikler bizi sürekli yeniliğe yönlendiriyor. Kendimizi, herkes için de kullanılabilen son derece uzmanlaşmış teknolojik ekipmanlarla tanıştırıyoruz.

Marian Łysoń (1930-2004)

Şirketin şu anki başkanı Tomasz Lysoń'un büyükbabası. Aile tarihinde çok önemli bir figür - oğluna ve sonra torununa bir rol model oldu. Sadece bir aile arı kovanını değil, aynı zamanda bir şirketi de doğurdu. Arıların sevgilisi ve o dönemde arıcılığa yenilikçi bir yaklaşımdı, bu da ideal kombinasyon olduğu ortaya çıktı. 1952-1980 yıllarında Andrychów'daki Dizel Motor Fabrikasında işçi olarak çalıştı. Aynı zamanda oğluyla birlikte, bahçe işleri ve evde 50 üniteli bir arı kovanı ile uğraşıyordu. Mesleği çilingirdi ve bu meslek için edinilen becerilerin yanı sıra tasarım deneyimi ve yeteneği, köpüklü kovanların üretimi için kalıplar oluşturmada şüphesiz faydalı olacaktı. 1988 yılında oğluyla birlikte Apipol şirketini kurdu ve Apipol Kraków Bölge Arıcılar Birliği için strafor arı kovanı üretimine başladı. O zaman, strafor arı kovanları piyasaya yeni yerleşmeye başlamıştı. Polonya'da bu tür ilk kovan 1960'larda yapılmış olmasına rağmen, hala daha büyük ölçekte üretilmiyordu. Arıcılar arasında çok yayıldı ve talep gördü. Marian Łysoń'un haleflerinin yenilikçi yaklaşımı ve çabaları bu alanda en iyilerden olmasının sebebi olacaktı..

Tomasz Łysoń (1976)

Şirketin şu anki başkanı. Enerjik, kafası fikirlerle dolu. Dünyaya ve gelişmekte olan herşeye açık, Arıcılıkla ilgili birleştirmesi zor olan fikirleri kafasında tasarlar ve hayata geçirir. Birçok hobisi var ancak en vazgeçilmezi ‘Araba Sevdası’. Sadece 19 yaşındayken, şirketin direksiyonuna oturdu ve o zamandan beri çok dinamik bir şekilde ilerlemeye devam etti. Mesleği, nitelikli bir arıcı, Krainka Viktoria çizgi kraliçe arı yetiştiricisi. Profesyonel Arıcılar Birliği ve Cracow İl Arıcılar Birliği üyesi. Bir girişimci olarak, Tomasz sadece arıcılıkla ilgili değil iş hayatında da birçok ödül kazandı. En büyük pazarlarda arıcılık savunucusu oldu ve arılarla ilgilenmeyen insanların da dikkatini bu iş alanına çekti. Tomasz, Polonya'da ve dünyada çeşitli yardım ve topluluk kampanyalarında yer almaktadır. Ayrıca Bielany Uluslararası Tarihi Araçlar Rallisi'nin de organizatörüdür. Bunun dışında, Łysoń şirketi tarafından organize edilen 126p Rallisi'ne (Avrupa ve Polonya'da) katıldı. Genç yaşına rağmen, Tomasz, yaptığı her şeyi başarmak için çaba sarfetmektedir. Bununla birlikte, durmuyor - sürekli olarak yeni görevler üstleniyor ve yeni fikirler uyguluyor. Tutkularını görev ve aile hayatı ile mükemmel bir şekilde birleştirir. Sadece şirket içinde değil, iş ortaklarıyla da ikili ilşkileri kuvvetlidir., şirket çalışanları Tomasz için;  ‘’o bir kraliçe arı gibidir, ailenin gelişimine karar verir ve direktifler vererek tüm koloniyi birleştirir.’’ Diyor.

APILANDIA AÇILIŞI

Tarım ve Gıda Endüstrisi İhracatçıları 6. Kongresi'nde, Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Fahri Patronu kapsamında fahri "Tarımsal Değer" rozetini aldık. Açık Günlerde Klecza Dolna'da Apilandia İnteraktif Arıcılık Merkezini açtık.

ARILARIN SAVUNMASINDA RALLİ

Yenilikçi BeeLab projesi için Türkiye'de Apimondia'da iki bronz madalya ve kraliçe arı yetiştirmek için bir kuluçka kazandık. Arılardan esinlenen porselen sanat eserleri için Prof. Stanisław Brach (firmamız adına Kongre'ye katılan) Altın madalya kazandı. Arıları korumak için Polonya'daki 126p Mitingini, Polonya arıcı dernekleriyle birlikte organize ettik.

ABD' deki İLK FUAR

Yurtdışına gittik! İlk defa ABD'de arıcılık fuarlarına katıldık. Bu şirketimizin tarihinde ilk olağanüstü yolculuktur. ABD'de arıcılık, Polonya veya Avrupa arıcılığından önemli ölçüde farklıdır, ancak önceki deneyimlerimizin gösterdiği gibi, arıcılar her zaman ortak bir dil bulacaklardır! Bizim ekipman da okyanus üzerinden müşterilere giden yolu buldu.

BÜYÜME YILI

Çok yoğun bir yıldı. Şirketin gelişimi başka bir adres değişikliğine zorladı. Wadowice yakınlarındaki Klecza Dolna'ya taşındık. Bu sefer elimizde yaklaşık 12 bin m2 alan vardı. Birleşik Arap Emirlikleri'nde arıcılık fuarlarına katıldık. Avrupa'daki arı savunmasında ilk 126p Mitingi'ni birlikte düzenledik. Bu süre zarfında başka bir Halk günü düzenledik. Güney Kore'deki Apimondia'da 2 altın madalya kazandık (Arı Kontrolü ve yerleşik motorlu bal tartı sistemine sahip bal süzme makinesi). Łysoń Arı kovanı Çiftliği Bal Terapisi kozmetikleri için bronz madalya kazandı. Avrupa'daki arıların savunmasına yönelik ilk 126P mitingine katılım ve organizasyonları yapıldı.

APIMONDIA'DA İLK MADALYA

Kiev'deki Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi'nde (büyük stant kategorisinde altın madalya) ilk madalyayı kazandık. En büyük profesyonel arıcılık hayallerinin gerçekleşmesidir. Bu ödül bizi biraz şaşırttı ve korkuttu, aynı zamanda başarımızla da gurur duyduk. Yine de bu aşamada durmayacağımıza ve gelişmeye devam edeceğimize karar verdik.

ETİYOPYA EXPO

İlk kez Afrika'da Etiyopya Fuarında ekipmanlarımızı sunduk. İlginç bir deneyim kazandık, Afrika arıcılığını tanıdık ve yeni bağlantılar kurduk. Arıcılıkla ilgili gezilerimizde en güzel şey, her zaman arıların insanlara ne kadar bağlı olduklarını öğrenmemizdir. Kıta veya ülkeden bağımsız olarak her zaman ortak bir dil buluruz. Her ne kadar ülkelerimizdeki arı kovanı çiftlikleri farklı olsa da, prensip olarak hala aynı arıcılık ekipmanına ihtiyacımız var.

İLK HİBE PROGRAMI

Arıcılar için AB desteği programı başlattık. Geri ödenen arıcılık ekipmanları ücretleri sayesinde Polonya'dan birkaç bin insanı arıcılığa sevkettik. Arıcılık ekipmanlarının ücret iadesi, Polonyalı arıların modern arı kovanları, bal süzme makineleri ve arıcı çalışmasında gerekli diğer aksesuarlar ile donatılmasına izin verdi. Bu, kalite ve verimlilikte bir iyileşmeye katkıda bulunmuştur. Bu çözüm sayesinde, ekipmanlarımız daha fazla arı kovanına ulaşabiliyordu ve arıcıların ürünlerimizi tercih etmesi bizi onurlandırıyordu.

İLK PREFESYONEL HAT

Bal Süzme için ilk Profesyonel Serimizi yaptık. Şirketle ilgili olayları rapor ettiğimiz filmleri kaydetmeye başladık, ör. Halk günleri ve ürünlerimizin tanıtımı. ŁYSON.TV programı çok iyi karşılandı ve şirketimizin görevlerine yeni ürünlerin sunumunu kalıcı olarak ekledik.

İLK HALK GÜNÜ

Avustralya'daki Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi'ne katıldık. Şirketimizde ilk kez Halk günü düzenledik, bu sırada ürün zincirimize yeni ürünler ekledik ve misafirlerimize paket ders ve eğitim sunduk. Misafirlerimiz firmamızı, bu halk günü için hazırlanan özel fiyat tekliflerimizi ve bu etkinliğe eşlik eden eğitim görevlilerini ziyaret etme fırsatını çok beğendiler. Önümüzdeki yıllarda Açık Halk Günleri tekrarlamaya karar verdik ve bu yüzden etkinlik takvimimizde kalıcı bir öğe haline geldi.

SINIRLARIMIZI GENİŞLETME

Şirketi Kęty'ye taşıdık. Yaklaşık 2200 m2'lik alana sahip yeni yerimiz, kendimizi geliştirme olanağı ve üretimin dinamik gelişimine katkı sağlamıştır. Bal dinlendirme tankları ve bal süzme makineleri için ilk otomatik kaynak hattını satın aldık. O zamandan beri firmamız dinamik olarak gelişmeye başladı. Hiç fikrimiz yoktu ancak yeni fırsatlar elde ettik. Anlaşıldığı üzere sadece 9 yıl sonra bu alan bizi tekrar sınırlamaya başladı. Ancak, üretimi ve ofisleri yeni bir yere taşımadan önce yeni ürünlere ve şirket gelişimine odaklandık.

YENİ DEPO - RADZYMIN

Radzymin'de bir arıcılık deposu açtık ve Poznań'daki Bölge Arıcılık Kooperatifi'nin deposunu devraldık. Sonuç olarak, Polonya'da daha fazla dağıtım noktası kazandık. Tomasz Lyysoń'un şirketi içindeki bal ve arı ürünleri bölümümüzü ikinci kız kardeşi Katarzyna ile genişlettik. Bu bölüm Łysoń Arı kovanı Çiftliği olarak ilerlemektedir.

KRALİÇE ARI Yetiştirme Programı

"Krainka Victoria" serisi için bir kraliçe arı yetiştirme programı oluşturduk. Çok iyi kışlama ve hızlı bahar gelişimi nedeniyle bu arı türüne karar verdik. Zaman, çok iyi bir seçim olduğunu ve kraliçelerimizin büyük ilgi ve arıcılar arasında iyi bir üne sahip olduğunu göstermiştir. Bu yıl Ulusal Arıcılık Günlerinde Pszczela Wola'daki ilk distribütör toplantısını düzenledik.

2002 - VAKIFLARIN ÜRETİMİ BAŞLANGIÇ

Temel üretimine başladık. Arıcılık endüstrisinde önemli bir etkinlik olan Brno'daki Apislavia Kongresi'ne katıldık. Toplantılar sırasında bilim adamları arıcılığın keşifleri ve sorunları hakkında konuştular ve profesyonel arıcılar,  en son arıcılık icatlarını sundu. Arı ve Bal şirketi kuruldu (Rafał Krawczyk ile kuruldu), meyvesi www.pszczoly.pl portalı (bugün: pasieka24.pl) ve "Pasieka" dergisi oldu. Zamanla, bal etiketlerinin lider üreticisi haline gelmiştir.

ŁYSOŃ GRUP KURULDU

Lyson Grup’u oluşturduk. Şirket ortağı olan Rafal, polipropilen ve polistiren elementlerin ana üreticisi olmuştur. Bu işbirliği sayesinde müşterilerimize çok çeşitli küçük arıcılık ekipmanları sunabildik.

İLK DONANIM KATALOĞU

Jelenia Góra'da Ulusal Arıcılık Günleri için ilk kataloğu yayınladık. Artık Ürün ağımızın genişliğini bir broşürün yapraklarında sergileyebiliyorduk. . Bu sayede ürünlerimizi daha geniş bir müşteri grubuna ulaştırdık. Gurur vericiydi. Özellikle 2000 yılında, bugünkü bilgileri tanıtmak ve paylaşmak için böyle bir fırsat yoktu, ör. ve o sırada interneti kullanan müşterilerimizin yüzdesi azdı. Bugün, yılda birkaç kere çeşitli dillerde baskı yapıyoruz.

GİYİM ÜRETİMİ

Arıcılık giysileri ile ürün yelpazemizi genişlettik. Bu prodüksiyon Tomasz'ın kardeşi Aneta Buda tarafından yönetiliyordu. Arıcılıkta kullanılan tulum, arı tişörtü ve diğer giyim eşyalarının tanıtımı, piyasa talebine ve müşterilerimizin taleplerine cevap oldu. Kendi arıcılık giysileri serimiz, ürün yelpazemizde hala önemli bir ürün olarak devam etmektedir.

İLK BAL SÜZME MAKİNELERİ

Krakov'daki Ulusal Arıcılık Günlerinde ilk kez bal süzme makinelerimizi sunduk. Şirketimiz AGROLIGA'97 yarışmasının birincilik ödülünü kazandık. İlk kez Belçika'daki Apimondia Dünya Kongresi'ne katıldık. Yabancı üreticilerin ürünleri bizi büyüledi. O zamanlar bir gün firmamızın trendleri belirleyen ve en modern çözümleri öneren firma olacağını ve arıcıların firmamızın logosunu ilk bakışta tanıyacağını hayal bile edememiştik.

PPHU NEKTAR İLE İŞBİRLİĞİ

Bir kez daha Ulusal Arıcılık Günleri'ne katıldık, bu sefer Bielsko-Biała'da gerçekleşti. Toplantı, bu güne kadar hala dost kaldığımız ve iş ilişkileri içinde olduğumuz PPHU Nektar ile işbirliğinin başlamasına vesile oldu. Diğer girişimcilerle de iyi bir işbirliği başlangıcıydı. Bu yıl, arı kovanlarımızın sergilendiği ilk yabancı seyahat Litvanya'da gerçekleşti. VAB Wilara'nın sahibi Litvanyalı Gediminas Olsevicius, ilk yabancı müşterimizdi ve o zamandan beri de hala öyle. Özellikle bu tür ilişkilere değer veriyoruz.

FAALİYETLERİN BAŞLANGICI

Bu yıl Sułkowice'deki Lyson firmasının karakteristik “ayı” logosu altında faaliyetlerinin başlangıcını işaret ediyor. Arı kovanlarımızı Opole'deki All-Poland Arıcılık Günlerinde sunduk. Şirketin ürünleri mütevazi bir şekilde sadece strafor kovanlardan oluşuyordu, ancak o yıllar için çok yenilikçi bir üründü ve arıcılar arasında ilgi uyandırdı. İlk müşteriler, Lyson tarafından üretilen kovanların avantajlarına, hafifliklerine ve arıların uyumluluğuna dikkat ederek takdir ettiler. Yıllar boyunca strafor arı kovanlarımızı değiştirdik, sorunları ortadan kaldırdık ve arıcıları nasıl kullanacakları konusunda eğittik.

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń, Spółka z o.o. Spółka Komandytowa, 34-125 Sułkowice, ul. Racławicka 162
tel. +48 33 870-64-02, +48 33 875-93-24, +48 33 875-99-40, +48 33 844-75-21
www.lyson.com.pl email: sklep@lyson.com.pl
Główny sklep - nowa lokalizacja:
Klecza Dolna 148, 34-124 Klecza Górna, pon - pt: 7:30 - 17:30 sob: 8 - 13